Baťák – speciální historická měna ZlínBíírFestu

Originální zlaťák našeho festivalu – Baťák

Jak jsme si možná všimli v Programu, odhalili jsme oficiální platidlo ZlínBíírFestu 2012.

Baťák

Baťáky budou k dostání v našich pokladnách. Za tyto speciální „mince“ pořídíte lahodné orosené pivo z naší široké nabídky a nealko nápoje.

Aršík Baťáků

 

Historie Baťáku

Ač se na první pohled může zdát, že Baťák je nějaká uměle vymyšlená měna, rozhodně tomu tak není. Archeologické naleziště na Čepkově totiž před lety vydalo překvapivý nález: zkamenělé bláto s podivným otiskem kulatého tvaru. Nenašli ho však archeologové, nýbrž jeden obyvatel Jižních Svahů, který se vracel nad ránem z jedné z vyhlášených zlínských hospůdek. Vzal to zkratkou přes naleziště a omylem zakopl právě o hroudu, ze které vypadla zkamenělina.

Dlouhou dobu s ním nález putoval po místních výčepech, až jednou u piva narazil na vysloužitlého historika státního archivu. Ten vůbec netušil, jaký má v ruce poklad. Kulatý prolisek v kameni ho nicméně zaujal natolik, až mu zkamanělina po dvou hodinách zkoumání vyklouzla z ruky a spadla přímo na chomáč pivní pěny na stole. Jakmile kámen zvedl, objevila se pod ním téměř dokonalá podoba mince, na které bylo možno i ve vadnoucí pěně rozeznat obrysy písmen a jakési nádoby s pěnivým obsahem.

Dalším bádáním tak byl rozluštěn důležitý chybějící střípek v naší historii. V roce 495 př. n. l. se na území dnešního Zlína pilo pivo. A platilo se za něj zřejmě speciální mincí, na které bylo napsáno „BA-ŤAK“. Což je ve volném překladu něco jako „Toš ba – tak to je.“ Můžeme se jen domýšlet, zda toto slovní spojení přetrvalo až do moderních dějin a dalo základ slavnému zlínskému příjmení. Stejně tak nevíme, zda je správná jiná teorie, podle které znamenal u našich pradávných předků výkřik „ŤAK“ význam pro „pivo“ a „BA“ zase slovo „dobrý“.  Možná by s přesnějším významem pomohla i druhá strana mince, která se bohužel nedochovala.

Ale ať už je to ve skutečnosti jakkoli, jedno je jisté. Pivo se pije dodnes. A my naší historii vzdáváme hold právě tím, že jsme vzkřísili zapomenutou minci a zahájili její znovuzrození právě na ZlínBíírfestu 2012.